Rodzice

By in
Rodzice

Możemy mieć dla rodziców mnóstwo miłości, szacunku, troski i ciepła. Ale możemy też czuć do nich urazę, gniew żal. Wielu z nas myśląc o rodzicach ma poczucie winy lub krzywdy, czuje zmieszanie lub oszołomienie. Niektórzy twierdzą, że rodzice są im obojętni, że nie żywią żadnych uczuć do nich. Znaczy to jednak raczej, że zaplątali się w nie rozwiązanych problemach emocjonalnych, których nie chcą nawet dojrzeć.

Rodzice tez kiedyś przeżywali niemowlęctwo i dzieciństwo. Musieli utrzymywać się przy życiu w środowisku którego częścią byli ich rodzice. Ludzie, którzy dochowali się już wnuków. Zdążyli zetknąć się w życiu z masą różnych problemów, nabrali mądrości i doświadczenia. Nasi dziadkowie byli zapewne zupełnie inni, kiedy wychowywali naszych rodziców.Jest niemal pewne ,że rodzice mieli takie same kłopoty jak my.

Wyobraź sobie jak mogłoby wyglądać twoje życie, gdybyś miał w dzieciństwie mądrą kochającą, wspierającą matkę, która  by rozumiała twoje uczucia, była gotowa cię wysłuchać i wierzyła w ciebie. Mądrą matkę, która by miała dla ciebie słowa zachęty, przypominała o twoich zaletach i sukcesach. Która cieszyłaby się ,że jest kobietą i czuła się dobrze w swojej kobiecości.

I wyobraź sobie, że twój ojciec był człowiekiem silnym, prawym, wzbudzającym zaufanie do jego opieki.Cieszył się, że jest mężczyzną i dobrze się czuł w swojej męskości.

Gdyby tacy byli nasi rodzice, jak wyglądałoby nasze życie? Nikt z nas jednak takich nie miał.

Znaczną część naszej świadomości wypełnia  negatywnie brzmiący głos rodziców. To ten odzywający się w twojej głowie głos, który krytykuje, przypomina twoje porażki, krzyczy, że nie jesteś dość dobry.

A teraz  wsłuchaj się w głos rodziców, który dodaje ci odwagi. ignorując głos negatywny.

Co powiedzieliby nasi  rodzice ze swej mądrości i miłości?

Co powiedziałaby nasza mądra matka, co powiedziałby nasz mądry ojciec? Wszyscy pragniemy mieć mądrych rodziców i możemy ich mieć, wsłuchując się w to co powiedzieliby ze swej miłości dając wsparcie i inspirację? Co powiedzieliby o twoich obecnych problemach i wyzwaniach?

Anna Winnicka